Koolituse eesmärk on toetada õppijat ettevõtlusega alustamisel sh äriplaani koostamisel ning arendada oskusi ettevõtjal jätkusuutlikult tegutseda.
Eesti Hariduse Kvaliteediagentuur (HAKA) hindas detsembris 2023 antud õppekava ning meile omistati selle põhjal kvaliteedimärgis! See kvaliteedimärk kinnitab, et meie pakutav õpe on aja- ja asjakohane ning õppijakeskne, koolitajad on eriala asjatundjad ning arendavad pidevalt ka oma õpetamisoskusi.
Sihtgrupp
Alustavad või vähesel määral tegutsenud ettevõtjad, kes soovivad täiendada oma ettevõtlusalaseid teadmisi või alustada tegutsemist ettevõtjana. Osalemise eelduseks on äriidee olemasolu või soov arendada välja oma uus teenus või toode.
Kursuse sisu
Koolitusel käsitletavad teemad:
Sissejuhatus ettevõtlusesse - 8 akadeemilist tundi
- Sissejuhatus ettevõtlusse. Ettevõtluse olemus ja ettevõtlusvormid (FIE, OÜ, AS, TÜ, UÜ) ja nende erinevused. Mikroettevõtted, väikeettevõtted, keskmised -ja suurettevõtted, nende roll ja osakaal majanduses.
- Ettevõtja isiksuse omadused.
- Vastutustundliku ettevõtluse põhimõtted.
- Äriseadustiku nõuded. Ettevõtjale olulised infokanalid, tugistruktuurid. Ettevõtlusportaali tutvustamine koos ettevõtte asutamise võimalustega. Ettevõtte asutamiseks vajalikud toimingud. EMTAK kood ja tegevusala valimine. Tegevuseks vajalikud load ja litsentsid.
- Toetuste taotlemise võimalused (Eesti Töötukassa, PRIA sh LEADER, Riigi Tugiteenuste Keskus, EASi ja KredExi ühendasutus).
Äriplaan ja tegevuskava koostamine - 18 akadeemilist tundi
- Äriidee ja äriplaan. Äriidee allikad. Äriidee sõnastamine. Äriidee analüüs. Äriplaan ja selle koostamise põhimõtted. Sagedasemad probleemid äriplaanide koostamisel ning nende ennetamine.
- Ettevõtte missiooni, visiooni, väärtuste sõnastamine.
- Ärimudel, Osterwalderi mudeli alusel.
- Tegevuskava koostamine. Äriprotsesside kirjeldamine.
- Ettevõtlusega alustamiseks vajalike ressursside kavandamine.
- SWOT analüüs.
- Riskianalüüsi koostamine sh riskitaseme määramine, ennetavate ja korrigeerivate tegevuste läbiviimine ning nende mõjuanalüüs tegevustele.
- Mentoriga kohtumine.
- Lisadokumendid äriplaanile.
- “Liftikõne" koostamine.
- Äriplaanide esitlemine koolitusgrupis.
Toode ja turundus - 22 akadeemilist tundi
- Toote ja teenuse kujundamine. Disainmõtlemise printsiibid.
- Sihtturg, kliendisegmendid, persona; Kliendi vajaduste selgitamine.
- Turunduse olemus ja olulisus ettevõttes.
- Turuanalüüsi meetodid sh PESTLE (poliitiliste, majanduslike, ühiskondlike, tehnoloogiliste, õiguslike ja keskkonnategurite mõju ettevõtlusele).
- Konkurentide määratlemine. Konkurentsianalüüs. Eristuvad konkurentsieelised.
- Turundusplaani koostamine.
- Turundusmeetmestik (4P, - toode, hind, edustus ja jaotuskanalid/logistika) ja 4C - (tarbija vs toode, kulu vs hind, mugavus vs koht, kommunikatsioon vs promotsioon).
- Müügi edendamine ja müügiprotsess.
- Sotsiaalmeedia turundus (FB, Instagram, Google ADS).
Ettevõtluse juriidilised aspektid - 8 akadeemilist tundi
- Äriseadustik.
- Tööõigus (töölepingu, käsunduslepingu ja töövõtulepingu olemus ja erisused). Töötamise registreerimine. register. https://www.emta.ee/
- Töötervishoiu ja tööohutuse alane korraldus ettevõttes. Riskitegurid töökeskkonnas ja nende maandamine. Ettevõtja vastutus. Tervisekontrolli korraldamine. Tööelu portaali tutvustus https://tooelu.ee/et
- Kaugtöö. Tööampsud.
- Töövaidlused.
- Meeskonna planeerimise protsess.
- Tööjõukulude arvestus ja tööjõuga seotud maksud.
- Erinevad lepingute tüübid, nende sõlmimine, poolte õigused ja kohustused. Lepingute näidised (müügileping, agendileping, tähtajatu tööleping, tähtajaline tööleping, osalise tööajaga tööleping, töövõtuleping juriidilise isikuga, töövõtuleping füüsilise isikuga, käsundusleping füüsilise isikuga, käsundusleping juriidilise isikuga, töö üleandmise-vastuvõtmise akt.
Raamatupidamise põhialused - 6 akadeemilist tundi
- Raamatupidamise seadus. Raamatupidamise korraldamine väikeettevõttes. Kassa- ja tekkepõhine raamatupidamine. Bilanss, kasumiaruanne ja rahavoogude prognoos. Algdokumentide nõuded. Koonddokumendid.
Maksunduse alused - 4 akadeemilist tundi
- Maksunduse alused ja maksustamine. Ülevaade Eesti maksusüsteemist. Tulumaks. Sotsiaalmaks. Käibemaks. Tööjõukulude arvutamine. Maksusoodustuste kasutamine - vastuvõtukulud, kingitused, spordikulud, annetused.
Finantsplaneerimine - 14 akadeemilist tundi
- Finantsjuhtimise eripärad ettevõtte elutsükli erinevates faasides. Kulude arvestus ja juhtimine. Müügiprognoosid. Rahavood. Investeeringute tasuvuse arvestus. Tasuvuspunkti arvutus. Omahinna ja müügihinna arvutamine (sh kulude planeerimine ja amortisatsiooni arvestamine). Isegenereeruvate finantsprognooside koostamine.
Iseseisev töö – 80 akadeemilist tundi
Muu info
Koolitus toimub reaalajas Veebikeskkonnas Zoom - Sinu kodus või töökohas! Õpe toimub enamasti 2 - 3 korda nädalas, nädalapäevad täpsustuvad.
Koolituse põhikoolitajaks on Siiri Sänn, kes on saanud õppijatelt väga head tagasisidet.
- "Siiri Sänn on suurepärane koolitaja. Tihe suhtlus ning vastused kõigile küsimustele. Tagasiside töödele on aus ning tagant tõukav. Kodutööd aitavad mõtetele kaasa ning kinnistavad teadmisi."
- "Siiri Sänn oli ehtne näide sellest, kuidas teha midagi kirega ning täie pühendumusega - tema entusiastlikkus oma valdkonna teemade selgitamisest pani kuulama, kaasa mõtlema ja andis nii palju motivatsiooni juurde oma tegemistesse. Tema nõuanded ja õpetused panid sügavuti mõtlema, mida ma reaalselt tahan ning tänu sellele olen ma jõudnud kaugemale, kui ma arvasin, oma tegemistega. Tundus, et ta andis endast kõik ja rohkemgi veel, et meid - koolitusel osalejaid ja alustavaid ettevõtjaid aidata ja nõustada."
- "Sain koolituselt nii palju tuge, nõuandeid, tagasisidet, konstruktiivset kriitikat - mida parandada ja mis suunas minna"
- "Kui kellegi eesmärk on firma loomine, ilma et tal oleks varasemalt aastate pikkusi kogemusi ettevõtluse vallas ja ettevõtlusalast haridust, siis koolitusel jagatav mitmekülgne informatsioon ja osalejalt nõutud aktiivne mõttetöö ja äriidee detailne vormistamine äriplaaniks ning finantsprognooside tabeli täitmine, on selle jaoks kokku väga heaks eelduseks."
Samuti tuleb igale osalejale kaasa Siiri Sänn poolt koostatud töövihik "Samm-sammult ettevõtjaks", mis aitab just Sinul oma ettevõtlusoskusi arendada ja edu saavutada. Töövihiku esimeste lehtedega saad tutvuda SIIN
_______________________________________________________
Veebiõppes osalemise lisanõuded: püsiv internetiühendus, töötav mikrofon ja kaamera. Aktiivse meiliaadressi omamine (õppematerjalide ja info saatmiseks). Kui soovid täpsemat infot, võta meiega kindlasti ühendust.
Hind sisaldab koolitusmaterjale ja digitunnistust!
Koolitajad
Anneli Zirkel
Anneli on meie koolitusosakonna juhataja ja juhatuse liige ning Täiskasvanute koolitaja kutse taotlemise kutsekomisjoni liige. Täiskasvanute... Loe veelMarge Kriisa
Marge Kriisa on üle 15 aasta töötanud raamatupidamisteenust pakkuvates ettevõtetes ning seetõttu kokku puutunud erinevates valdkondades... Loe veelReena Matsko
Reena Matsko on 2004. aastal lõpetanud Tallinna Majanduskoolis õigusteenistuse rakenduskõrghariduse õppekava. 2021. aastal omandas... Loe veelSiiri Sänn
Siiri on lõpetanud EBS ettevõtluse ja ärijuhtimise eriala ning on töötanud pikalt EAS´s nõustajana. Siiri on ICF akrediteeritud... Loe veel